січня

Управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської райдержадміністрації інформує

Давайте разом захистимо права та інтереси дітей!

В Україні нелегально використовують працю дітей, але ніхто не знає реальної величини цієї проблеми.

Дітям платять менше, аніж дорослим за ту саму роботу, їх примушують працювати понаднормово і залучають до важких робіт. Довести порушення важко, бо ніяких угод з підлітками не підписують. При цьому держава не сприяє працевлаштуванню неповнолітніх під час літніх канікул.

«В Україні вже давно не проводилося ґрунтовних досліджень щодо дитячої праці. Однак безперечним є те, що більшість українських підлітків хотіла б мати можливість заробляти під час канікул, або й підпрацьовувати під час навчання. Цим користуються несумлінні роботодавці й беруть неповнолітніх на роботу нелегально.

Поки в Україні не створили систему контролю за використанням дитячої праці і «недопущення порушень прав дитини, яка, згідно із законодавством, може працювати», зізнається уповноважений президента з прав дитини Юрій Павленко.

«Ми – як Україна, як держава – точно не знаємо обсягу цієї проблеми. Немає достовірної інформації, скільки дітей працюють, щодо скількох дітей є порушення законодавства, ми не знаємо, скільки дітей нелегально втягуються у небезпечну для них працю. Ми маємо лише одиничні кримінальні справи та випадки притягнення до відповідальності. Минулого року ми провели соціологічне дослідження й отримали дані, що кожна четверта дитина працювала, але більшість батьків не знали, що діти працюють. Діти працюють у сільському господарстві, на будівництвах, продають газети та роздають рекламні буклети, також діти працюють на нелегальних копанках», – розповів Радіо Свобода Юрій Павленко.

Згідно  ст..187-188 Кодексу Законів про працю неповнолітня особа -  це дитина , яка не досягла 18 –річого віку.   За згодою батьків, або осіб, які їх замінюють, можуть, як виняток, прийматись на роботу діти з 15 років, а з 16 років можуть трудовлаштовуватися на роботу згідно Кодексу Законів про працю.  На кожному підприємстві, в установі, організації, ФОП має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати народження.

Категорично забороняється застосування праці осіб молодших 18 років на важких роботах і на роботах з небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, на підніманні і переміщенні речей, встановлених для них граничними нормами.

Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми переміщення важких речей забезпечується центральним органом виконавчої влади, що з формує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Усі особи, які не досягли 18 років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду.

Забороняється дану категорію  осіб залучати до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.

Для робітників віком до 18 років норми виробітку  встановлюються виходячи з норм дорослих працівників пропорціонально скороченому робочому часу для осіб, що не досягли 18 років.

Щорічні відпустки неповнолітнім працівникам надаються у зручний час. Звільнення працівників молодших 18 років обмежується із ініціативі власника і не допускається без подальшого працевлаштування.

Ст.150 Кримінального Кодексу України «Екслутація дітей»  зазначає, використання  роботи  дітей, які не досягли 15 років прирівнюється до рабства та експлуатації. Це є шлях використання праці дітей з метою отримання прибутку - карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк трьох років.

Сьогодні на захист прав та інтересів дітей направлено ряд Законів України, це: «Про охорону дитинства», «Про працю», «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодекс Законів про працю тощо.

Шановні роботодавці! Давайте не будемо порушувати  законодавства про працю щодо дітей, адже діти – це наше майбутнє, а майбутня нація має бути здоровою. Якщо Вам відомі факти працевлаштування дітей без належного оформлення нелегальних трудових відносин або інших порушень дзвоніть на телефонну «гарячу лінію» з питань праці, насилля, експлуатації, торгівлі людьми  управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської райдержадміністрації за номером : 4-20-80.